RSS
 

Pełnia codzienności pośród przydomowej zieleni w ogrodowym zaciszu.

27 kwi

Projektowanie ogrodów4Dojście do stanu posiadania domu z dodatkową przestrzenią ogrodu jest celem ogromnej ilości ludzi. To spełnienie wyidealizowanego marzenia o niezależności, możliwości ucieczki od miejskiego tempa życia i hałasów.
Chociaż nieruchomości w obszarze polskich miast mogą nadal być naprawdę drogie, ceny jednorodzinnych zabudowań od 2–3 lat nie przyprawiają już o oczopląs. Wygodny dom na prowincji, oczywiście z ogrodem, można nabyć już za równowartość stosunkowo niedużego mieszkania w mieście. Planując kupno swojej nieruchomości, jest więc masa opcji, które trzeba rozważyć.
Jednak patrząc na poczynania niektórych posiadaczy takich domów, można odnieść wrażenie, że nie w pełni potrafią oni docenić różne walory ogrodów przydomowych. Niekiedy imponujące działki zamieniają się w zabetonowane parkingi, na dodatek jeszcze oszpecone małą architekturą miernej jakości wprost z marketów z produktami budowlanymi. Wprawdzie fachowym zagospodarowaniem przestrzeni tego typu powinni się zajmować projektanci ogrodów, jednak każdy może dojść do wniosku, że nie warto za wszelką cenę tworzyć z ogrodu terenu w klimacie industrialnym. W dobry sposób dobrane drzewa i krzewy w ogrodzie mogą spełniać tak samo funkcje estetyczne, jak i te praktyczne. Przykładowo choćby, szpaler różnych drzewek lub krzewów wzdłuż płotu w świetny sposób izoluje ogród przed wpływem hałasu, co może być o tyle cenne, gdy działka jest usytuowana przy intensywnie uczęszczanej drodze. Wcale niekoniecznie należy spełniać w każdym calu postulat powrotu do natury, ale nie powinniśmy też zapomnieć o dobroczynnym wpływie roślin na życie człowieka. Naprawdę niewielkim nakładem sił i finansowych środków można zatroszczyć się o to, aby ogród nie odgrywał wyłącznie roli parkingu czy miejsca tylko i wyłącznie do grillowania.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Projektowanie ogrodów

 

Dodaj komentarz