RSS
 

Ogród w ujęciu praktycznym czy estetyczny – na co dziś postawić?

02 maj

SAMSUNG DIGITAL CAMERAKażdy ogród bez wyjątku może być naprawdę pełen piękna, chociaż rzecz jasna piękno to pojęcie względne. Przecież istnieją entuzjaści ogrodowych krasnali, dla których mogą one stanowić kanon piękna… Pomijając kwestie estetyki, w okresie samego projektowania własnego ogrodu z pewnością byłoby dobrze się poważnie zastanowić, czy chcemy by przeważająca była w nim funkcja pragmatyczna, czy może raczej ta wizualna i estetyczna.
W naszej szerokości geograficznej ogród kojarzy się raczej z miejscem aktywnie zorganizowanego wypoczynku, czyli niekończącego się strzyżenia trawy, grabienia liści czy pielenia chwastów. W Stanach Zjednoczonych ogród ma raczej naturalnie przedłużać funkcje salonu – służyć biernemu w formie wypoczynkowi, by nie powiedzieć nawet tak, że: lenistwu. Właśnie stąd słynne tarasy z licznymi leżankami i baseny.
Sam ogród może być ważnym punktem otoczenia i w dużym stopniu będzie w pewnych warunkach zdeterminowany charakterem domu. Przy luksusowych willach trudno raczej będzie odszukać typowe ogrody owocowo-warzywne, a obok wiejskich chat pokrywanych strzechą z reguły rzadko buduje się wypoczynkowe tarasy i baseny w amerykańskim klimacie. Można w całym tym zamieszaniu bez cienia wątpliwości namierzyć równowagę, wówczas, gdy pokierujemy się umiarem i zdroworozsądkowym działaniem. Praktyczne wykorzystanie ogrodu nie musi przekreślać jego funkcji estetycznych, i dokładnie odwrotnie. Na pewno opłacalne będzie przyjrzeć się szczegółowo własnej działce i sprecyzować cele, które dotyczą przyszłości. Czy trzeba inwestować w drogą infrastrukturę, żeby zrobić wrażenie? Wcale nie. Czasami wystarcza szczypta fantazji i kreatywnego podejścia. Ostatecznie zawsze możemy przecież bez problemu zwrócić się po wsparcie do specjalistów w zakresie projektowania krajobrazu.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Projektowanie ogrodów

 

Dodaj komentarz